Corazza centurioni, Elmo Greco, Insegna Romana, Scudo | Zbroja centuriona, Hełm grecki, Sztandar rzymski, Tarcza

grafika reprodukcyjna

Jest częścią kolekcji: Grafika włoska

Rycina reprodukcyjna Lorenza Roccheggianiego przedstawia dekorowane reliefem wypukłym zabytki antycznego rzemiosła zajmującego się produkcją uzbrojenia i atrybutów wojskowych. Po lewej stronie zbroja rzymskiego centuriona nakładana na tunikę, pochodząca z Palazzo Mattei w Rzymie. Obok odwzorowano z zabytku w Muzeum Watykańskim hełm grecki, zdobiony sylwetkami lwów, z których jeden jest uskrzydlony. Po prawej pokazana została sześcioboczna tarcza, będąca trofeum cesarza Oktawiana Augusta, znajdująca się na wzgórzu Kapitol w Rzymie. Tarczę zdobi, według rzymskiego zwyczaju, symbol wyrażający zwątpienie w poddanie się – skrzydlata twarz otoczona liśćmi akantu oraz wicią kwiatową w polu i na bordiurze (obramieniu), wydzielonej motywem astragalu (perełkowania). Za tarczą zwieńczone dłonią signum, czyli znak bojowy jednostki zwanej manipułem, stanowiące rzymską formę sztandaru, które odwzorowano z Kolumny Trajana.

Prezentowana plansza nr 6 pochodzi z albumu Raccolta di 100 tavole reppresentanti i costumi religiosi, civili a militari degli antichi…, wydanego w Rzymie w 1804 roku, zawierającego sto tablic przedstawiających religijne, świeckie i wojskowe stroje oraz sprzęty antyczne z obszaru Egiptu, Etrurii, Grecji i Rzymu. Ilustrator albumu, Lorenzo Roccheggiani, jako rytownik i rysownik pracował w latach 1804–1817. Był autorem kilku cykli grafik wydanych w Rzymie i Mediolanie, poświęconych antycznym zabytkom, strojom, meblom i motywom ornamentalnym.

Ewa Gwiazdowska

1. Pieczęć;napis: na verso pośrodku; pieczęć prostokątna, fioletowa, numer dodany ołówkiem, przekreślony: M.P.Z. | SZCZECIN | Dział... | Nr 1525
  2. Pieczęć;napis: na verso u dołu karty pośrodku; okrągła, różowa: Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie Biblioteka
  3. Napis: na recto w prawym górnym rogu; T.VI