1/8 Taler auf den Tod Herzogs Philipp Julius | 1/8 talara z okazji śmierci Filipa Juliusza

półort okolicznościowy

Jest częścią kolekcji: Monety pomorskie

Bezpotomna śmierć Filipa Juliusza w 1625 roku zakończyła istnienie księstwa wołogoskiego i nielegalnej mennicy we Franzburgu. Ostatnie lata panowania księcia upłynęły pod znakiem trudności wewnętrznych oraz kłopotów ze zgromadzeniem olbrzymiego podatku (ponad 83 tys. talarów) na rzecz obrony Rzeszy w związku z trwającą wojną trzydziestoletnią. Filip Juliusz zmarł niespodziewanie w wieku czterdziestu lat w Wołogoszczy (Wolgast) i tam został pochowany. Jedynym władcą całego Pomorza Zachodniego został Bogusław XIV, który zlecił mennicy we Franzburgu wybicie srebrnych monet okolicznościowych dla upamiętnienia pogrzebu Filipa Juliusza. Emisja obejmowała talary i ich podwójne multiplikacje oraz części talara – 1/4 (orty) i 1/8 (półorty). Nie wiadomo kto jest autorem stempli, a jedyna widniejąca sygnatura żołędzia, odnosi się do mincmistrza Hansa Pulsa, sprawującego to stanowisko w latach 1622–1625. Części talara mają oryginalny wygląd i nieznacznie różnią się między sobą szczegółami. Popiersie władcy zostało dobrze opracowane, z zachowaniem rzeczywistych rysów twarzy. Na obu rewersach widnieje bardzo ciekawa kompozycja – narcyzy rozkwitające pod wpływem promieni słonecznych. Symbolika tych kwiatów sięga antyku i związana jest ze śmiercią, ale również z wiecznością i odrodzeniem. Człowiek w przyrodzie widział odzwierciedlenie swojego kruchego życia, a cykl roczny stanowił analogię ludzkiej egzystencji. Jak flora na wiosnę budzi się znów do życia, tak „zmartwychwstanie” człowieka będzie zwycięstwem życia nad śmiercią. Umieszczenie wokół kompozycji roślinnej wzniosłej sentencji, może odwoływać się również do działalności księcia, który aktywnie walczył z zapaścią finansową państwa.

Genowefa Horoszko

Sygnatura, stempel: na rewersie, w otoku

Puls, Hans (czynny 1622-1625)
Bogusław XIV, książę pomorski (1580-1637)