Chrystus Zmartwychwstały
Rzeźba
ok. 1500
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Konsola galeryjna jest reprezentacyjnym meblem przeznaczonym do pełnienia funkcji ekspozycyjnych; jest miejscem prezentacji dekoracyjnych waz, popiersi, przedmiotów antycznych i innych elementów kolekcji wilanowskiej.
Jest meblem przyściennym (od strony ściany pozbawiony dekoracji) o konstrukcji stołu z blatem zbliżonym do prostokąta o przedniej krawędzi w części środkowej wygiętej łukowato do przodu. Rama oskrzynienia, podtrzymująca blat powtarza jego kształt. Całość wsparta jest na czterech prostych, toczonych nogach zwężających się ku dołowi. Wymienione elementy stanowią niejako konstrukcję do montażu pod blatem głównego elementu dekoracyjnego jakim jest efektowna kompozycja złożona z okazałej kadzielnicy podwieszonej na jego głównej osi połączonej z dwoma symetrycznie zwisającymi pełnoplastycznymi, bogato rozbudowanymi girlandami rzeźbionymi w drewnie. Dla podniesienia walorów artystycznych mebla zestawiono połączenie elementów rzeźbionych w drewnie z metalowymi - kadzielnicę i łańcuchy na której zawisła wykonano z brązu złoconego. Stylizacja dekoracji nawiązuje do wzorów antycznych; metalowa kadzielnica w kształcie wazonu z dwoma uchwytami w kształcie antycznych bukarionów – głów baranich podtrzymujących w pyskach końcówki girland, ramę oskrzynienia na wzór antycznego gzymsu zdobi motyw tzw. wolich oczu stosowany w architekturze greckiej, toczone w części dolnej kanelowane nogi w swej górnej części zdobione są wiązką liści akantu nawiązującą do kapiteli korynckich kolumn.
Pierwotnie marmurowy blat konsoli nie zachował się, zastąpiono go blatem drewnianym obitym aksamitem mocowanym na krawędzi dekoracyjnymi ćwiekami.
Wiele z tych motywów czerpał ze starożytności barok, dlatego dekoracje konsoli klasycystycznej tak doskonale wiążą się z wnętrzami barokowymi pałacu wilanowskiego.
AK
wilanowska kolekcja, warsztat saski.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 82,0 cm, szerokość: 109,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel szkieletowy
Technika
rzeźbienie, złocenie
Tworzywo / materiał
drewno; aksamit
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
ok. 1500
Muzeum Zamkowe w Malborku
XV/XVI wiek
Muzeum Zamkowe w Malborku
1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna