List do Tadeusza Perla
1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Listy do Tadeusza Perla od rodziny i przyjaciół z Warszawy, 1938-1947
List matki do syna, na karcie pocztowej, zapisany na pustej części karty i na części przy danych pocztowych. Na rewersie dwa znaczki pocztowe (jeden naklejony, drugi nadrukowany), dwie okrągłe pieczątki i dwie prostokątne. Jedna z prostokątnych pieczątek odciśnięta częściowo, ponieważ stempel znalazł się poza kartą. Nadruki - m.in. „TELEFON MIĘDZYMIASTOWY USUWA ODLEGŁOŚĆ!”.
List datowany jedynie wskazaniem dnia tygodnia, piątku – ponieważ jednak jest czytelna data na stemplu pocztowym, możemy dzień pisania określić dokładnie. Data na stemplu to 22 X 38 – czyli sobota, a zatem list został napisany 21 października.
Adresat: Monsieur | Tadeusz Perl | Paris VI | 22 rue de Saint Sulpice | Hotel „Riviera”
Treść (pisownia i interpunkcja zmodernizowane):
Kochany Tadziulku! Piątek
Nareszcie otrzymałam od Ciebie wiadomość – dlaczego teraz rzadko pisujesz? Popraw się, proszę bardzo, i tak człowiek mocno zdenerwowany, więc zaraz wyobraża sobie rozmaite rzeczy. Mieszkania szukamy, ale wiesz, że u nas to trudna sprawa: bardzo daleko nie chcemy, a blisko – drogo. Domów przybywa b[ardzo] dużo, ale ceny okropne. Dotąd było u nas ciepło, ale już od wczoraj oziębiło się porządnie, palimy już w piecu. Jakie masz ogrzewanie? Kup sobie getry i ciepły sweter, bo Twoje palto jest strasznie marne. A propos palta – daj to płócienne do prania – koniecznie.
Ostatnio grywam dość często, na ogół trzymam się lepiej niż w Konst[ancinie]. Wczoraj była u nas Brator. [?] [Bratorowa? – postać nierozpoznana] na pokerze, ale ona straszna nudziara. Perlicz [tj. Leon Perl] b[ardzo] często zajęty, więc rozumiesz sam, że muszę się pocieszać. Chodzę często do kina, ale na ogół filmy marne. Nie piszesz mi wcale, czy chodzisz do teatru?
Staśkowie [tj. Jadwiga z d. Perl i Stanisław Wohlowie] przychodzą na obiady i film ciągle jeszcze nieskończony, ciągle jeszcze coś dorabiają [chodzi o produkcję „Strachy”, prod. START-u, zob. także m.in. MPOLIN-A50.1.2; film miał premierę kilka dni po napisaniu listu, a po kilku tygodniach od premiery, udanej, wokół ,,Strachów'' stworzono atmosferę skandalu, związaną ze zmianą w adaptacji powieści Marii Ukniewskiej nazwiska bohatera negatywnego, w powieści żydowskiego, na polskie, rozpoczęły się procedury cenzorskie – red.]. Dlaczego do nich nie napisałeś?
Skarżą się ludzie, że mało coś Twoich artykułów się ukazuje – z powodu?
Ściskam Cię sto razy i całuję – napisz –
Melcia
transkr. Ewa Małkowska-Bieniek, oprac. Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja
Technika
rękopis, stemplowanie, druk
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1939-06-30
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna