Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
miejsce powstania: Daleki Wschód
twórca (autor, wytwórnia): nieznany
Porcelanowa czworokątna podstawa pod wazon na czterech niskich nóżkach. Krawędzie i naroża dolnej części podstawki profilowane, zaokrąglone. Dolna, regularnie pofalowana krawędź tej części w kolorze białej porcelany, przechodząca w narożach i ujmująca je uproszczonym motywem małych wolut. Dolną część podstawki pomalowano we wzór imitujący drewniane słoje. Kolorystykę utrzymano w odcieniach ciemnej czerwieni i brązu. Górną część podstawki stanowi białe przewężenie, ścięte w narożach; powyżej rozszerzenie ujmujące pole właściwej powierzchni podstawy. Boczna krawędź rozszerzenia pomalowana na czarno ze złotym ciągłym stylizowanym ornamentem plecionkowym. Górna krawędź pomalowana w analogiczny jak w dolnej części wzór imitujący słoje – spoglądając na obiekt od góry zauważalna jest intencja artysty uzyskania efektu ciągłości wzoru. Naroża rozszerzenia ścięte podobnie jak w przewężeniu. Czworokątne pole właściwej podstawy biskwitowe.
W zbiorach wilanowskich zachowało się pięć analogicznych podstaw. Historyczne oznaczenie zachowane na jednej z nich łączy je z inwentarzem spisanym po 1864 roku, i pozwala stwierdzić, że znajdowały się w Apartamentach Marszałkowej Lubomirskiej, w Salonie. Na podstawkach zaś stały wazony Wil.2282, Wil.2283, Wil.2284 i Wil.2285. Pod koniec XIX wieku znajdowały się w Pokojach Chińskich, w obecnym Pokoju Średnim. Piąty wazon nie zachował się. W późniejszym czasie podstawki i już tylko cztery wymienione wazony i jeden odmienny prezentowane były również w Pokojach Chińskich na pierwszym piętrze korpusu pałacu, w obecnym Pokoju Średnim.
Podstawka o numerze inwentarzowym Wil.2599/4 stanowi komplet z podstawkami Wil.2599/1, Wil.2599/2, Wil.2599/3 i Wil.2599/5.
Hasła kontekstowe: Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej, imitacja drewna, komplet, Pokoje Chińskie, Pokój Średni
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 4,5 cm, szerokość: 17,0 cm
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna