List do Emilii Ratz
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Dwustronny szyld informował o owocarni prowadzonej przez Jakoba Siedleckiego, znajdującej się w jednej z warszawskich kamienic. Z czasem domalowany został napis „Jüdisches Geschäft” (niem. żydowski sklep) oraz granatowa gwiazda Dawida (w lewym górnym rogu). Wynikało to z zarządzenia gubernatora dystryktu warszawskiego Ludwiga Fischera z 24 listopada 1939 r., na podstawie którego Żydzi zostali objęci obowiązkiem noszenia na prawym przedramieniu białej opaski z symbolem gwiazdy oraz znakowania sklepów i warsztatów żydowskich. Po likwidacji getta warszawskiego po drugiej stronie tablicy wykonano inny napis: „LEBENSMITTEL LADEN | SKLEP | SPOŻYWCZY | JÓZEF WIERZBICKI” (niem. sklep spożywczy). Świadczy to o wtórnym wykorzystaniu szyldu po likwidacji getta przez polskiego właściciela sklepu.
Napis został wykonany najprawdopodobniej odręcznie za pomocą szablonu. Tło jest białe. Z lewej strony napisu widnieje dekoracyjne przedstawienie głębokiego talerza pełnego owoców. Przedstawienie zajmuje około 1/3 szerokości tablicy i jest kolorowe. Talerz jest barwy écru i ma geometryczny wzór wzdłuż krawędzi. W środku naczynia znajdują się dwa żółto-pomarańczowe owoce przypominające cytryny, kiść ciemnych (z prawej strony) i jasnych (z lewej) winogron oraz połowa przekrojonego arbuza (na górze po prawej stronie). Poniżej pod talerzem widoczne są dwie gruszki (po lewej stronie) oraz kawałek arbuza (po prawej). Nad przedstawieniem (w lewym górnym rogu tablicy) domalowana została sześcioramienna gwiazda w kolorze granatowym. Tło gwiazdy jest w sposób widoczny rozjaśnione (cienką, półprzezroczystą warstwą białej farby), czyniąc gwiazdę bardziej czytelną.
Tło drugiej strony szyldu ma kolor écru. Całą powierzchnię prostokątnej blachy zajmuje wspomniany napis po polsku i po niemiecku, który został podzielony na cztery rzędy liter. Brak tu ozdobnej aplikacji.
Szyld jest prezentowany na wystawie stałej Muzeum POLIN. Można go zobaczyć w galerii „Zagłada”.
Marta Frączkiewicz
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 55 cm, szerokość: 95 cm
Rodzaj obiektu
forma informacji
Tworzywo / materiał
drewno, cynk, farba / lakier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1941-06-22
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1918 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna