Passion. Einzelne Figur in der Wüste | Pasja. Samotna postać na pustyni (Człowiek na pustyni)

scena biblijna

Jest częścią kolekcji: Grafika krajów niemieckojęzycznych

Hans Blanke w nowatorski, pełen wyrazu sposób przedstawił scenę biblijną według Ewangelii św. Łukasza. W tej opowieści Jezus po powrocie z Jordanu odbywa czterdziestodniowy post na pustyni. Artysta w dosłowny sposób potraktował tę biblijną historię, umieszczając postać półleżącego ascety na bezkresnej, piaszczystej, afrykańskiej pustyni. Blanke chcąc zwrócić uwagę, że los Chrystusa jest także losem człowieka, uczynił bohatera osobą anonimową. Postać skrajnie wychudzonego Chrystusa zdaje się proroczo zapowiadać przyszłe losy ludzi głodujących w obozach koncentracyjnych drugiej wojny światowej. Grafika Passion. Einzelne Figur in der Wüste wykonana została w 1918 roku techniką suchej igły na cienkim papierze welinowym w ramach cyklu poświęconego pasji Chrystusa. Hans Blanke urodził się w 1886 roku w Magdeburgu. Okoliczności i czas jego śmierci nie są znane. Ostatnia wzmianka o artyście pochodzi z 1953 roku. Po ukończeniu akademii sztuki w Monachium pracował w Düsseldorfie jako scenograf, projektował kostiumy do filmów i ilustracje książkowe. Tworzył także obrazy, rysunki i grafiki o różnej tematyce.

Ewa Gwiazdowska

1. Sygnatura;napis: na recto u dołu po prawej; sygnatura i data ołówkiem: Blanke 18
  2. Napis: na recto w dolnych rogach; nakład ołówkiem: 80 / 80
  3. Pieczęć;napis: na verso pośrodku; pieczęć okrągła lila z datą i numerem ołówkiem: Museum Stettin 1919. 636