Dożynki w majątku Borsigów

scena rodzajowa

Scena dożynek przed dworem w Groß-Behnitz nieopodal Nauen, namalowana przez Paula Friedricha Meyerheima na ciężkiej miedzianej płycie, przedstawia rodzinę Borsigów, niegdysiejszych potentatów pruskiego przemysłu metalurgicznego, właścicieli fabryk w Berlinie, kopalń i hut na Górnym Śląsku, ostatnich przedwojennych właścicieli pałacu w Przelewicach na Pomorzu Zachodnim, spadkobierców „króla lokomotyw” Johanna Friedricha Augusta Borsiga.

Podczas rozbudowy rodzinnej willi w berlińskim Moabicie, w ogrodzie wzniesiono służącą odpoczynkowi loggię otwartą z jednej strony trzema arkadami wspartymi na kolumnach. Na ścianie zamontowano wówczas cykl siedmiu wielkoformatowych obrazów, stanowiący apoteozę industrializacji 4. ćwierci XIX wieku, znany jako Historia życia lokomotywy. Wśród scen Wydobycie rudy, Praca przy wielkim piecu, Hala maszyn przed Bramą Oranienburską, Montaż parowozu w zakładzie Borsiga w Moabicie, Wiadukt kolejowy nad Renem w okolicach Ehrenbreitstein nieopodal Koblencji oraz Wysyłka z portu szczecińskiego (obecnie w zbiorach Stadtmuseum Berlin – Märkisches Museum oraz Technikmuseum Berlin). Na honorowym miejscu, w centrum, umieszczony został zbiorowy portret rodzinny wpisany niejako w scenę rodzajową. Dominującą rolę malarz przyznał Albertowi Borsigowi, dżentelmenowi w słomkowym kapeluszu i szarym surducie. Towarzysząca mu kobieta w długiej sukni to jego żona Anna Marie z domu Gutike, córka szczecińskiego kupca. Dziewczynka przyjmująca od wieśniaczki wieniec ze zbóż i maków to ich córka Hedwig. Na pierwszym planie sportretowane zostały także pozostałe dzieci – Margarethe, Arnold, Ernst i Conrad.

Dariusz Kacprzak

Meyerheim Paul (1842–1915)

cały obiekt: wysokość: 315 cm, szerokość: 230 cm

technika olejna