Passion. Einzelne Figur auf der Felsen | Pasja. Samotna postać na skałach (Człowiek na skale)

scena biblijna

Jest częścią kolekcji: Grafika krajów niemieckojęzycznych

Grafika Passion. Einzelne Figur in der Wüste wykonana została w 1918 roku techniką suchej igły na cienkim papierze welinowym w ramach cyklu poświęconego męce Chrystusa.

Hans Blanke w ekspresyjny, nowatorski sposób przedstawił scenę biblijną według Ewangelii św. Łukasza (akapit 4, wers 5). W tej opowieści Jezus wyprowadzony został przez szatana na wysoką górę. Diabeł kusił go licząc, że pod wpływem pięknych obietnic złamie jego wolę cierpienia i pokrzyżuje plany Boga. Artysta w dosłowny sposób potraktował biblijną historię, umieszczając odchodzącego od zmysłów Chrystusa na samotnej skale, wokół której rozciąga się pustka. Chrystus z przerażeniem w oczach siedzi w pozie rozmyślającego melancholika pośrodku szerokiego kręgu martwego światła. Z jego postaci promieniuje jednak potęga mocy. Blanke, chcąc zwrócić uwagę, że los Chrystusa był jednocześnie losem człowieka, czyni bohatera sceny osobą anonimową.

Hans Blanke urodził się w 1886 roku w Magdeburgu. Okoliczności i czas jego śmierci nie są znane. Ostatnia wzmianka o artyście pochodzi z 1953 roku. Po ukończeniu akademii sztuki w Monachium pracował w Düsseldorfie jako scenograf, projektował kostiumy do filmów i ilustracje książkowe. Tworzył także obrazy, rysunki i grafiki o różnej tematyce.

Ewa Gwiazdowska

1. Sygnatura;napis: na recto u dołu po prawej; ołówkiem: Blanke 18
  2. Napis: na recto u dołu w rogach; nakład ołówkiem: 80/160
  3. Pieczęć;napis: na verso pośrodku; pieczęć okrągła sepią z datą i numerem inwentarzowym ołówkiem: Museum Stettin 1919. 637