Widok na Ogród Włoski i Zamek

Pocztówka

Jest częścią kolekcji: Pocztówki

Pocztówka wydana ok. 1920 r., przedstawia wschodnią elewację zamku z usytuowanym przed nią Ogrodem Włoskim, zaprojektowanym przez pochodzącego z Genui architekta i rysownika Alberta Pio. Ogród założony został po wycięciu starych kasztanowców w 1899 r. Otrzymał on postać wgłębnika w kształcie hipodromu rzymskiego. Jego ozdobą stały się dwie fontanny w okrągłych basenach oraz rzeźby przywiezione z Rzymu przez hr. Romana Potockiego w końcu XIX w. Pierwsza z nich to orzeł napoleoński, sprowadzony z ogrodu przy willi Borghese. Jego marmurowa figura umieszczona została na wysokiej, granitowej kolumnie. Druga to marmurowy Bachus na panterze, posadowiony na postumencie z piaskowca. Oprócz nich ogród zdobiły, pochodzące z XIX w. - wazy porcelanowe i wapienne oraz taborety fajansowe. Wazy z porcelany dekorowane scenami rodzajowymi, zwojami pergaminu i fantastycznymi roślinami wykonane były techniką kobaltową. Nie były wyrobami oryginalnie chińskimi, lecz stanowiły ich europejskie imitacje á la chińskie donice. Wazy wapienne w formie kielichowatych kraterów zdobione były półplastycznymi girlandami. Ustawiono je na murowanych, wysokich postumentach z płyty prostopadłościennej z wklęsłym uskokiem. Z kolei pochodzące z Francji taborety, zdobione były amorkami w polewie seledynowo-niebieskiej. Wykonała je firma Emile’a Millera w Paryżu.

Joanna Kluz

nieznany