Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Prostopadłościenny drewniany kuferek z wiekiem otwieranym do góry, połączonym ze skrzynią dwoma mosiężnymi zawiasami wmontowanymi w również mosiężne taśmy biegnące dookoła w poprzek dłuższych boków, dno i wieko. Na wieku i na krótszych bokach kufra zostały umieszczone mosiężne antaby przymocowane uchwytami z kwadratowymi szyldami, dekorowanymi motywami stylizowanych liści. W przedniej ściance znajduje się zamek wpuszczany mosiężnym skoblem i prostokątnym szyldem dekorowanym podobnie jak pozostałe elementy mosiężne. Krawędzie kufra zostały wzmocnione mosiężnym kątownikiem o brzegach wyciętych ozdobnie w falisty zarys. Wszystkie elementy mosiężne przybite są mosiężnymi gwoździami. Wewnątrz kuferek wyłożony jest czerwonym suknem i podzielony na sześć przegródek w dwóch rzędach po trzy. Służył jako futerał do przechowywania sześciu płaskich butli o okrągłych korkach, których odciski zachowały się na miękkiej poduszce pokrytej czerwonym suknem, zamontowanej w dnie wieka.
W kolekcji wilanowskiej znajduje się komplet sześciu takich flasz, o numerach inwentarzowych Wil.100-Wil.105. Uznaje się, że komplet ten został wykonany dla Konstantego Sobieskiego (1680-1726), najmłodszego syna króla Jana III, najprawdopodobniej została wyprodukowana w Hucie Kryształowej w Lubaczowie. Wskazuje na to rytowany na przednich ściankach butli monogram, odczytywany jako „Constantinus Princeps Regis”, a także umieszczenie go w otoku z orderem św. Ducha, który został Konstantemu przyznany, a który był dla niego ważny, o czym świadczy fakt, że został on pochowany właśnie z tym odznaczeniem.
Flasze wraz z kufrem po raz pierwszy odnotowane są w inwentarzu pałacowym z około połowy XIX wieku – najprawdopodobniej znalazły się w kolekcji dzięki Augustowi Potockiemu.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 21,6 cm, szerokość: 37,6 cm
Rodzaj obiektu
mebel skrzyniowy
Technika
masyw
Tworzywo / materiał
drewno; mosiądz; sukno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna