Talerzyk przystawkowy
Talerzyk
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Grafika
Pod sceną umieszczony został opis ryciny w trzech językach: POLOWANIE NA WILKI W POLSCE; GROSSE JAGDSTÜCKE; LA CHASSE AUX LUPES EN POLOGNE. Po lewej stronie, u dołu, widnieje numer, zapewne grafiki z serii, w tym przypadku: No 1, po prawej: Lithogr: u: zu haben bey J. Trentsensky in Wien. Po lewej stronie sceny, u dołu, znajduje się sygnatura autora rysunku dla omawianej litografii: Kriehuber lith. Podpisy pozwalają na identyfikację twórców prezentowanej sceny polowania. Litografem był Josef Kriehuber (1800-1876), wykonawcą druku litografii i wydawcą był Josef Trentsensky (1793-1839), obaj artyści pochodzenia austriackiego. Scena dokumentuje moment polowania, kiedy udało się już utrafić jednego wilka; do zebranej na otwartej polanie grupy jeźdźców dołączają kolejni. Jeźdźcom towarzyszą psy gończe. Uczestnicy polowania noszą na głowie charakterystyczne czapki – rogatywki, część z nich ma na sobie ułańskie stroje. Te elementy pozostają zapewne w związku ze zdefiniowanym w tytule miejscem łowów - Polską. Zbliżony sposób oprawy niniejszej litografii do cyklu litografii myśliwskich (por. noty do obiektów Wil.1797-Wil.1802), pozwala wnioskować, że był to zespół rycin, które zostały wybrane i przygotowane do ekspozycji w zbliżonym czasie i – być może – do jednego pomieszczenia.
Josef Nikolaus Kriehuber, autor rysunku oraz litografii prezentowanej odbitki, zyskał sławę i uznanie jako autor litografowanych i kolorowanych akwarelami portretów prominentnych i zasłużonych osób. Wśród postaci, które uwiecznił odnajdujemy artystów, polityków i reprezentantów rodów królewskich. W jego życiu miał miejsce znaczący epizod polski, który prawdopodobnie, pozwolił mu w późniejszych latach na tworzenie scen rodzajowych w typie opisywanej. W latach 1818-1821 przebywał na terenie Rzeczpospolitej jako instruktor rysunku dzieci ks. Eustachego Erazma Sanguszki (1768-1844), w Sławucie. Wspomnieć trzeba również, że wyspecjalizował się w technice litografii, którą spopularyzował, jednocześnie osiągając wysoki poziom artystyczny w tej stosunkowo nowej wówczas technice druku płaskiego. Kriehuber intensywnie współpracował z Trentsenskim prowadzącym w Wiedniu, od roku 1819, zakład litograficzny.
Wiedeń, Austria, Polska, polowanie, litografia, wilk, rysunek, nauczyciel, Josef Nikolaus Kriehuber, Eustachy Erazm Sanguszko, Sławuta, zakład litograficzny
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 39,0 cm, szerokość: 48,5 cm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
litografia
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna