Le village au moulin a eau (Die Mühle rechts am Wasser) | Wioska z młynem nad wodą (Młyn po prawej nad wodą, Wioska przy młynie wodnym)

pejzaż

Jest częścią kolekcji: Grafika holenderska i flamandzka

Tematem pejzażu jest widok starego wiejskiego młyna położonego na skraju holenderskiej wsi. Nad drewnianym, parterowym budynkiem z wysokim, stromym dachem krytym strzechą wznosił się wysoki komin. W dachu widać okna oświetlające pomieszczenia poddasza, gdzie w szczytowej części znajduje się gołębnik. Obok z okienek sterczą żerdzie dla odpoczywających ptaków, których stado unosi się ponad zabudową. Anthonie Waterloo (1609–1690) przedstawił młyn od strony koła, na które woda spływała korytem, czyszczonym właśnie przez młynarczyka. Pod ścianą młyna odpoczywa grupka wędrowców. Kobieta z bagażem na plecach siedzi, a przed nią stoi mężczyzna wsparty na lasce i kobieta z koszem. W dali widać gospodę, z przejeżdżającym obok wozem pasażerskim, a na horyzoncie sylwetę kościoła z wieżą pozbawioną hełmu.

Rycina wydana została w cyklu dwunastu pejzaży typowych dla Waterloo – widoków lasów, strumieni, rzek, pagórków, skał, rozmaitej zabudowy wiejskiej i dawnych budowli obronnych, które artysta często wzbogacał drobnym, wymownym sztafażem. Cały komplet nabył szczeciński kolekcjoner, Heinrich Stolting (1814–1884) po 1865 roku od berlińskiego malarza dworskiego Maximiliana A. Mützella (czynny około 1840–1888). Weszły one później w skład kolekcji będącej podstawą zbiorów graficznych Museum der Stadt Stettin (1913-1945). W 1945 roku wszystkie zaginęły w nieznanych okolicznościach i dopiero w 2004 dziesięć odbitek z tej kolekcji pojawiło się na rynku sztuki w warszawskim antykwariacie Lamus. Muzeum Narodowe w Szczecinie zakupiło cały dostępny zespół w ramach nieustających starań o rekonstrukcję dawnych szczecińskich zbiorów.

Ewa Gwiazdowska

1. Napis: na recto w lewym górnym rogu ramki okalającej widok; 4
  2. Pieczęć;napis: na verso u dołu po lewej; pieczęć okrągła w kolorze sepii z głową gryfa pod koroną, zwróconego w lewo w polu i napisem w otoku: Museum Stettin
  3. Napis: na verso w lewym dolnym rogu; B. 10 / - 20 -