Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowa okrągła płaska misa. Naczynie zostało ozdobione dekoracją w typie famille verte, tłumaczonej jako „rodzina zielonych”. Jest to porcelana zdobiona charakterystyczną zieloną barwą, wytwarzana przede wszystkim od czasów cesarza Kangxi (1662-1722). Obok zieleni często w dekoracji występuje błękit, czerwień, oberżyna i żółcień. Paleta kolorystyczna famille verte wywodzi się ze stylu wucai, który łączył podszkliwny kobalt z naszkliwną czerwienią, żółcią i zielenią. Większość przedmiotów dekorowanych w stylu famille verte powstawała z myślą o eksporcie, przede wszystkim na rynek europejski.
Lustro naczynia zdobią pyszniące się w rozkwicie peonie i ukwiecone gałązki wiśni i para ptaków. Uskok i kołnierz misy zdobią te same motywy dekoracyjne w urozmaiconych ujęciach. Całość tworzy harmonijną, pełną uroku kompozycję. Peonia była uważana w Chinach za królową kwiatów, niosła za sobą pozytywne treści symboliczne, stąd tak często pojawia się na obiektach chińskiego rzemiosła artystycznego.
W kolekcji wilanowskiej zachowała się jeszcze druga misa do pary. Na podstawie dokumentacji fotograficznej z początku XX wieku wiadomo, że obie misy stanowiły element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, z wystrojem uzupełnianym również przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 6,1 cm, szerokość: 35,5 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Technika
szkliwienie, złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna