W suterenie

projekt scenografii teatralnej

To kolejny przygotowawczy szkic ołówkiem do projektu MPOLIN-M1156 z przedstawieniem wnętrza sutereny, w którym Bolesław Pacanowski starał się rozrysować przestrzeń piwnicy. Z lewej widzimy umieszczone w lewym rogu sceny schody prowadzące do wnętrza. Tuż obok schodów, po lewej, stoi niski stołek z miednicą i pojemnikiem na wodę przytwierdzonym do ściany, z kwartą wiszącą na ścianie. Dalej duży kaflowy piec z zapieckiem. Na pierwszym planie pośrodku stoi drewniany stół, przy nim trzy krzesła; nad stołem wisi lampa naftowa. Pod ścianą z lewej strony, we wnęce na podwyższeniu, ustawione jest pojedyncze żelazne łóżko. W części oddzielonej parawanem stoją dwa pojedyncze składane łóżka zasłane pościelą, pomiędzy nimi przy bocznej ścianie widać kredens, pod ścianą parawanu – kołyskę i stołeczek, pośrodku małe składane łóżko z poduszką. Na nakrytym serwetą blacie kredensu ustawione są dwa duże, pojedyncze lichtarze; wysoko na bocznej ścianie kredensu wisi lampa naftowa.

Renata Piątkowska

Pacanowski, Bolesław (1901-1977)