Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Malarstwo mistrzów Północy
Obrazek przedstawia mężczyznę w codziennym stroju: brązowej kapocie i błękitnej kufajce.
Na głowie ma czapkę wykończoną futrem. Wygląda on przez arkadowe wejście drewnianego domu z drzwiami – co powszechne w tamtych stronach i w tamtym czasie - przedzielonymi na pół. Kreowana w obrazie płytka przestrzeń sprzyja wyodrębnieniu podjętego tematu.
Postać trzyma glinianą fajeczkę, z której nie wydobywa się dym, choć cwaniacki uśmiech jej
właściciela mógłby wskazywać na moment raczenia się tytoniem. Niezwykły urodzaj portretów palaczy pojawiających się w pewnym momencie w sztuce holenderskiej wiązać można ze sprowadzeniem tej używki do Holandii.
Praca wyszła spod pędzla doświadczonego, biegłego w swym fachu malarza-kopisty, raczej rutynowo podchodzącego do tematu, o czym świadczy pozbawiona nieudanych trafień pędzla, gładka faktura obrazu. Światło wydobywa z mroku najważniejsze elementy kompozycji. W ten sposób surowy rysunek rzeczy wzbogacony soczystą plamą buduje bryłę światłocieniem. Całość należałoby zaliczyć do obrazów o charakterze realistycznym. Kolorystyka nawiązuje do bogatej i różnorodnej spuścizny obrazów holenderskich z epoki złotego wieku.
Mamy tu do czynienia prawdopodobnie z kopią lub naśladownictwem pracy Adriaena van Ostade, który często malował postaci w odrzwiach domostw i tawern, które wyglądając na zewnątrz prowadzą konwersację z osobami pozostającymi na zewnątrz. Tu, w braku takich, do nawiązania kontaktu może czuć się zobowiązany widz.
DWM
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 27,0 cm, szerokość: 21,0; w ramie: 41,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
drewno; płótno; dąb
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna