Karte vom Königreich Polen

Jest częścią kolekcji: Kartografia

Królestwo Polskie z lat 1815-1832, zwane również było Królestwem Kongresowym. Ta ostatnia nazwa pochodziła od obradującego w latach 1814-1815 kongresu w Wiedniu, gdzie potwierdzono powstanie Królestwa Polskiego pod mocną kontrolą Rosji. Od 1832 r. do 1917 r. Królestwo było złączone unią z Imperium Rosyjskim. Mapa została wydana w 1863 r. przez znane niemieckie wydawnictwo Verlag Dietrich Reimer z Berlina. Od lat sześćdziesiątych XIX w. wydawnictwo specjalizowało się w wydawaniu profesjonalnych map i globusów w oparciu o najnowszą technologię i badania naukowe. W zbiorach łańcuckiego Muzeum znajdują się mapy, które są pewną pamiątką po licznych podróżach hrabiów Potockich. Podobnie jest w tym przypadku. Mapa jest składana i przechowywana cienkiej papierowej oprawie. Mapa została zakupiona w księgarni Jana Milikowskiego we Lwowie. Ta jakże ciekawa księgarnia w latach trzydziestych i czterdziestych importowała publikacje emigracyjne i na bieżąco sprzedawała najnowsze książki do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, przez co Milikowski był represjonowany przez władze austriackie.

Verlag Dietrich Reimer

druk płaski

farba, papier

powstanie: Berlin (Europa, Niemcy)