Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Stosunkowo duże naczynie w kształcie siedzącej żaby z uniesioną głową. Porcelanowa żaba została pokryta zielonym szkliwem, miejscami przyciemnionym w celu zwiększenia plastyczności przedmiotu. Na jej grzbiecie znajduje się duży okrągły otwór. Cztery mniejsze otwory umieszczono w przedniej i tylnej części głowy żaby, i kolejne dwa podłużne w paszczy zwierzęcia.
Tego typu naczynia najczęściej pełniły rolę kadzielnicy, choć bywają opisywane jako żardiniery a także spluwaczki. Wydaje się, że wilanowska para zielonych żab mogła pełnić funkcję właśnie kadzielnic, bądź została jako taka zakupiona.. Jednakże nie zachowały się ślady dymu wewnątrz, które ułatwiłyby jednoznaczną identyfikację. W zachowanych dokumentach archiwalnych dotyczących przewiezienia żab między rezydencjami – z ówczesnego Petersburga do Wilanowa – figurują one jako kraszuarki, czyli spluwaczki.
W kolekcji wilanowskiej znajduje się analogiczny obiekt do pary. Oba naczynia zdobiły nieistniejące już Pokoje Chińskie zlokalizowane niegdyś na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowane i zaaranżowane przez Stanisława Kostkę Potockiego, z wystrojem uzupełnianym przez jego potomnych.
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 13,5 cm, szerokość: 18,5 cm
Rodzaj obiektu
naczynie użytkowe...
Technika
szkliwienie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna