Wydruki artystyczne z projektu komiksowego „Historie i kreski” Jacka Michalskiego i Moniki Powalisz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

„Żydowska Warszawa” to platforma internetowa o charakterze edukacyjnym. Stworzył ją dzięki funduszom norweskim i EOG w 2015 r. zespół Muzeum Historii Żydów Polskich; można znaleźć ją pod adresem: http://warsze.polin.pl/pl. Pokazuje miasto, opowiadając o jego żydowskich mieszkańcach – współczesnych warszawiakach i postaciach historycznych.

Jednym z komponentów platformy jest dziewięć nowel komiksowych „Historie i kreski”. Scenariusze napisała Monika Powalisz (która w 2011 r. stworzyła razem z sześcioma rysowniczkami album nowelowy o żydowskiej Warszawie Złote pszczoły, https://www.komiks.gildia.pl/komiksy/zlote-pszczoly/1; plansze komiksowe z tego komiksu znajdują się także w zbiorach POLIN), a za warstwę graficzną odpowiedzialny był bydgoski artysta Jacek Michalski – jeden z najważniejszych twórców polskiej sceny komiksowej jeszcze w latach 80. i 90. XX w., w XXI w. autor wielu komiksów historycznych).

„Historie i kreski” to utwory przeznaczone do ściągnięcia z platformy – jako dziesięciostronicowe pliki (dziewięć plansz) – lub do oglądania on-line kadr po kadrze wraz z odnośnikami multimedialnymi, w tym: komentarzami i materiałami kontekstowymi. Opowieści biograficzne koncentrują się na konkretnym zdarzeniu z życia bohaterki, bohatera, jednocześnie ukazując dany moment historyczny, ważny dla historii miasta, społeczeństwa, Żydów polskich.

Jacek Michalski rysował od razu na tablecie, nie na papierze; stąd w kolekcji POLIN znalazły się wydruki artystyczne plansz z tego projektu. Do zbiorów włączonych zostało ich dziewięć, po jednej z każdej noweli. Są sygnowane przez scenarzystkę i rysownika. Jakość wydruku oraz sygnowanie decydują o unikatowości obiektów.

Przemysław Kaniecki

Obiekty

lico

Józek, masz młynek do kawy?

lico

Ale ty nie wyjedziesz, prawda?

Co ona tu robi?

lico

Nie znasz hebrajskiego, prawda?

lico

Nie trzeba było! Pasują jak ulał

lico

Wtedy jeszcze nawet nie było getta