Matryce do drukowania tkanin Muzeum Narodowe w Szczecinie

Matryce (klocki, stemple) służyły do odbijania bezpośrednio na materiale ornamentu imitującego drogie, niedostępne dla warstw uboższych, materiały: adamaszki, brokaty itp. Drukarstwo tkanin na Pomorzu Zachodni w XVIII i XIX wieku było popularne i bardzo rozwinięte. Zdobiono głównie płótno przeznaczone na kapy, zasłony, pościel, oraz spódnice, fartuchy, kołnierze itp. Zajęciem tym trudniły się specjalistyczne warsztaty rzemieślnicze. Matryca składa się z dwóch klocków, górny (dębowy), dolny z bardziej miękkiego drewna zaopatrzony w ornament roślinny lub geometryczny (czasami występujące wspólnie). Na początku XIX w. w matrycach zaczęto stosować mosiężne sztyfty i wąskie blaszki, mocując je w drewnie krawędziami.

Obiekty

sprzęt do drukowania i grafiki, matryca drukująca - Ujęcie w pionie przodu matrycy. Matryca do drukowania tkanin z wykonanym w drewnie ornamentem o motywie geometrycznym.

1701 — 1900

sprzęt do drukowania i grafiki, matryca drukująca - Ujęcie z przodu. Matryca do drukowania tkanin z wykonanym z nabitych w drewno mosiężnych sztyfcików i blaszek ornamentem o motywie roślinnym.

1801 — 1900

sprzęt do drukowania i grafiki, matryca drukująca - Ujęcie z przodu w pionie. Matryca do drukowania tkanin z wykonanym w drewnie ornamentem o motywie geometryczno - roślinnym.

1801 — 1900

sprzęt do drukowania i grafiki, matryca drukująca - Ujęcie z przodu w pionie. Matryca do drukowania tkanin z wykonanym z nabitych w drewno mosiężnych sztyfcików i blaszek ornamentem naśladującym koronkę siatkową.

1801 — 1900

sprzęt do drukowania i grafiki, matryca drukująca - Ujęcie z przodu. Matryca do drukowania tkanin z wykonanym w drewnie ornamentem o motywie geometrycznym.

1701 — 1900

sprzęt do drukowania i grafiki, matryca drukująca - Ujęcie z przodu. Matryca do drukowania tkanin z wykonanym częściowo w drewnie i częsciowo z mosiężnych sztyfcików w nie nabitych, ornamencie o motywie roślinnym.

1800 — 1901

sprzęt do drukowania i grafiki, matryca drukująca - Ujęcie z przodu. Matryca do drukowania tkanin z wykonanym częściowo w drewnie i częsciowo z mosiężnych sztyfcików i blaszek w nie nabitych, ornamencie o motywie roślinnym.

1684 — 1900

sprzęt do drukowania i grafiki, matryca drukująca - Ujęcie w poziomie boku matrycy od góry. Matryca do drukowania tkanin, wyrób rzemieślniczy. Kształt wielokątny, symetryczny.

1801 — 1900

sprzęt do drukowania i grafiki, matryca drukująca - Ujęcie z przodu z oświetleniem. Matryca do drukowania tkanin z wykonanym w drewnie ornamentem o motywie geometrycznym.

1701 — 1900

sprzęt do drukowania i grafiki, matryca drukująca - Ujęcie z przodu. Matryca do drukowania tkanin z wykonanym częściowo w drewnie i częsciowo z mosiężnych sztyfcików i blaszekw nie nabitych, ornamencie o motywie roślinno-geometrycznym.

1801 — 1900

sprzęt do drukowania i grafiki, matryca drukująca - Ujęcie przodu skosem w prawą stronę. Matryca do drukowania tkanin z wykonanym w drewnie ornamentem geometryczno - roślinnym.

1701 — 1900

sprzęt do drukowania i grafiki, matryca drukująca - Ujęcie przodu skosem w prawą stronę. Matryca do drukowania tkanin z wykonanym częściowo w drewnie i częsciowo z mosiężnych sztyfcików i blaszek w nie nabitych, ornamencie o motywie roślinnym.

XIX wiek

sprzęt do drukowania i grafiki, matryca drukująca - Ujęcie z przodu. Matryca do drukowania tkanin z wykonanym częściowo w drewnie i częsciowo z mosiężnych sztyfcików w nie nabitych ornamencie o motywie roślinnym.

Znaleziono 20 obiektów

Brak wyników