List do Emila Rosensteina, Gustawy Rosenstein (?) i Tadeusza Perla
1938 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Pamiątki Marjem z d. Żelaznej i Hilela Poznera
Fotografia plenerowa, ukazująca kobietę pomiędzy pniami drzewa i mężczyznę przed nią, w białej koszuli z kwiatem lub gałęzią w ręku (całopostaciowe ujęcie na wprost).
Kobieta to być może ta sama osoba, która widnieje na zdjęciu MPOLIN-M48.1.19 w kolekcji (przyjaciółka z Głównego Domu Schronienia, zob. również zdjęcie grupowe MPOLIN-A48.1.29 - stojąca w lewym górnym rogu?). Mężczyzna – może to Mordka (Józef) Englender (por. MPOLIN-A48.1.5, 1.17, 1.33, por. MPOLIN-A48.1.32)?
Datowanie na podstawie podpisu na rewersie, wskazującego jako dzień wykonania zdjęcia Zielone Świątki 1931. W roku 1931 święto to nabrało charakteru oficjalnego, obchodzono je po raz pierwszy jako ,,święto ludowe” (obchody łączono z wiecami ludowymi, zob. np. ,,Ruch ludowy na Lubelszczyźnie. Materiały sesji naukowej, zorganizowanej przez WK ZSL w Lublinie”, Lublin 1965, s. 107; por. np. Jan Madejczyk, ,,Wspomnienia”, Warszawa 1965, s. 186).
Zdjęcie jest wyblakłe, odbite nieco krzywo, z wadami wywołania w dolnej części awersu. Rogi krawędzi nieznacznie zaokrąglone. Wady wywołania są podobne do tych widocznych na innych zdjęciach w kolekcji pochodzących z atelier ,,Miller”.
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
fotografia czarno-biała
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1938 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1920 — 1929
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1. połowa XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna