Marienwerder | Kwidzyn
Grafika
1855
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Sztuka i rzemiosło artystyczne (Zamek w Kwidzynie)
Grafika pt. „Ordensburg Marienwerder, Wpr.” („Zamek zakonny Kwidzyn, Pr. Zach.”) przedstawia widok zamku i katedry od strony południowo-zachodniej. Autorem litografii jest artysta, malarz oraz grafik Arthur Bendrat (1872-1914), który chętnie w swoich pracach inspirował się impresjonizmem. Do jego ulubionych tematów artystycznych zaliczyć można widoki miast z elementami historycznej architektury, pejzaże czy sceny miejskie m.in. takich ośrodków jak: Gdańsk, Malbork, Toruń i Kwidzyn oraz wielu innych. Bendrat krajobrazy uwieczniał także za pomocą cyklu litografii, chętnie reprodukowanych w licznych nakładach przez wydawców widokówek.
Pierwszy plan malowniczej i dynamicznej kompozycji zdominowany został przez szpaler wierzb głowiastych wraz ze składowanym i obrobionym wstępnie budulcem drewnianym. W dalszej części ekspozycji występuje scena rodzajowa z postaciami ludzkimi. Dalej widnieje zabudowa miejska skoncentrowana przy Danziger Strasse (obecnie ul. Gdańska) z charakterystycznym spichlerzem zbożowym, którego górne kondygnacje wzniesiono w konstrukcji szkieletowej ok. 1843 roku dla kupca i właściciela parceli pod adresem Rynek 1 Augusta Gottloba Räubera (1773-1868). Całość kompozycji zamyka sylweta monumentalnego, średniowiecznego założenia katedralno-zamkowego, którego niekompletna bryła góruje nad zabudową miasta.
Przekształcenia budowlane części zamkowej na skutek prac rozbiórkowych dwóch skrzydeł i wieży narożnej z końca XVIII wieku nie wpłynęły aż tak dotkliwie na jego walory. W niektórych przypadkach wręcz nawet zostały one spotęgowane, chociażby poprzez ekspozycję reliktów skrzydła wschodniego w formie trwałej ruiny, czy niemalże całkowite odsłonięcie monumentalnej wieży dzwonnej. Przedstawiony widok zabytku trwale już wpisał się w panoramę i sylwetę miasta, co było wielokrotnie i chętnie utrwalane przez artystów m.in. w sztukach plastycznych np. takich jak prezentowana tu barwna grafika.
Łukasz Rzepczyński
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 30 cm, szerokość: 40,5 cm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
litografia barwna (kredka)
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1855
Muzeum Zamkowe w Malborku
1878
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1920
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna