Ingenti clade ad Roncum Rauennae amnem in Pontificias... | Bitwa pod Rawenną i pojmanie Giovanniego de Medici

scena figuralna

Jest częścią kolekcji: Grafika włoska

Rycina Pietra Santi Bartoliego (1635–1700), rytownika i starożytnika pełniącego funkcję konserwatora antyku (Commissario delle Antichità) w Państwie Kościelnym, stworzona według kompozycji Rafaela Santi (1483–1520) w formie sceny historycznej przedstawia bitwę pod Rawenną (11 kwietnia 1512) między wojskiem Świętej Ligi a francuską armią dowodzoną przez Gastona de Foix (1489–1512), który stracił w niej życie. Do starcia doszło w ramach walki o dominację na terenie południowej Europy pomiędzy Francją a Państwem Kościelnym, przy czym Francję wspierały państwa włoskie dążące do pozbawienia wpływów Republiki Weneckiej, koalicjanta Państwa Kościelnego. Po bitwie, podczas obchodu pola walki, pojmany został do niewoli kardynał Giovanni di Lorenzo de Medici (1475–1521), przyszły papież Leon X. Kompozycja, wbrew faktom, pokazuje pojmanie Medyceusza w trakcie bitwy. Duchowny, jadący na białym koniu, ukazany jest pośrodku pierwszego planu. Od prawej strony atakują go żołnierze francuscy. Po lewej stronie płynie rzeką łódź doży weneckiego. W lewym dolnym rogu półsiedzi brodaty starzec z rogiem obfitości, będący personifikacją rzeki Ronco.

Prezentowana plansza nr 7 pochodzi z cyklu Fatti della vita di Leone X, który zawierał 15 rycin Pietra Santi Bartoliego, w tym kartę z dedykacją i 14 plansz według kompozycji Rafaela. Album poświęcony był życiu papieża Leona X, czyli Giovanni'emu di Lorenzo de' Medici, a dedykowany był innemu członkowi słynnego rodu, Leopoldowi de’Medici (1617–1675), synowi Kosmy II (1590–1621) i Marii Magdaleny Habsburg (1589–1631), uczniowi Galileusza, a od 1667 kardynałowi. Podziwiał Leona X za jego zalety i dokonania. Warto też dodać, że pra-pra-dziadkiem Leopolda był Ludwik Medyceusz (1498–1526), kondotier i od 1517 roku dowódca wojsk najemnych Leona X, zwanych Bande Nere i uważanych za jedne z najlepszych formacji zbrojnych ówczesnej Europy.

Ewa Gwiazdowska

1. Pieczęć;napis: w lewym dolnym rogu karty; okrągła, różowa: Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie Biblioteka
  2. Pieczęć;napis: na verso pośrodku; prostokątna, lila: M.P.Z. | Szczecin | Dział... | Nr...
  3. Napis: na recto na przedstawieniu u dołu pośrdodku; 6
  4. Napis: na recto u dołu po prawej; RAPHAEL INVENTOR | P.S. B. D.S.
  5. Napis: na recto pod przedstawieniem; opis przedstawienia: Ingenti clade ad Roncum Rauennæ amnem in Pontificios, Hispanosq. A Gallis inlatà Medices Legatus ab Equitum manibus aduentu Federici Gonzagæ Bozoli eripitur, cui accepta fide protinus est deditus.
  6. Napis: na recto nad odciskiem płyty po prawej; 7

rytownik: Bartoli, Pietro Santi (1635-1700)
autor pierwowzoru: Santi, Rafael (1483-1520)
drukarz: Rossi, Giovanni Giacomo de (1627-1691)