Czternastu Świętych Wspomożycieli

predella ołtarzowa

Predella o kształcie długiej drewnianej skrzyni niegdyś stanowiła podstawę tryptyku św. Anny z kolegiaty w Kołobrzegu. Malowidło zdobiące jej front przedstawia Marię z Dzieciątkiem wraz z grupą Czternastu Świętych Wspomożycieli ustawionych w szeregu po obu jej bokach. Z lewej ukazani są święci: Eustachy, Krzysztof, Cyriak, Erazm, Achacy, Dionizy i Barbara, po prawej zaś: Katarzyna, Błażej, Wit, Idzi, Pantaleon, Małgorzata i Jerzy.

Czternastu Świętych Wspomożycieli to grono świętych wyróżnionych z powodu cudownego działania w dziedzinach istotnych dla mieszkańców Europy XIV i XV wieku. W większości są to legendarni mieszkańcy Cesarstwa Rzymskiego, którzy ponieśli męczeńską śmierć w czasach prześladowań chrześcijan. Zgodnie z legendą grupa objawiła się w pobliżu klasztoru cysterskiego Langheim – obecnie część miasta Lichtenfels w Górnej Frankonii. Miejsce, w którym wybudowano Bazylikę Czternastu Świętych Wspomożycieli (w obszarze miasta Bad Staffelstein, niecałe 5 km na zachód od klasztoru) stanowi popularny cel pielgrzymów od połowy XV wieku do dziś. Szerokie spektrum działania świętych przynoszących ukojenie między innymi w bólach głowy (św. Dionizy – biskup z mieczem), w bólach gardła (św. Błażej – biskup z długą świecą), chroniących przed nagłą śmiercią (św. Krzysztof – z dzieckiem na ramieniu) lub opiekujących się rycerzami (św. Jerzy przebijający mieczem smoka) i chorymi na epilepsję (św. Wit – młodzieniec z kogutem) wpłynęło na popularyzację kultu, dlatego też chętnie obrazowano ich na późnośredniowiecznych ołtarzach.

Predella prezentowana jest na stałej wystawie Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu.

Kinga Krasnodębska

warsztat mistrza Pasji Chociwelskiej

cały obiekt: wysokość: 44 cm, szerokość: 189 cm

predella, przedmiot sakralny, malarstwo