Forma piernikarska
koniec XVII wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rysunki inspirowane wojenną historią Diatłowickich
Wyobrażenie pociągu, którym deportowani byli Diatłowiccy.
To przedstawienie lokomotywy, a za nią długiego, ciągnącego się w dal rzędu wagonów (zmniejsza się perspektywicznie). Lokomotywa zwrócona ku widzowi: widoczny przód, w większości czarny, łącznie z przednią częścią komina, oraz lewy bok.
Pod przedstawieniem lokomotywy, ku lewej po skosie, widoczne linie torów z poprzecznymi kreskami na prawo od obu linii w okolicach przodu lokomotywy, bliżej lewej krawędzi już tylko linie (dochodzące do samej krawędzi). Nad środkiem rysunku pociągu i jego tylną częścią pozostałości po – najpewniej – obłoku dymu, jego prawa część jest niedokładnie wymazana, pozostało również wypełnienie, nie tylko kontury. Także po lewej od pociągu widoczna niewymazana kreska nienależąca do ostatecznej kompozycji – fragment jakiegoś szkicu.
W krótkometrażowej notacji filmowej „Syberyjski diament”, powstałej na podstawie nagrania wywiadu historii mówionej z Jerzym Diatłowickim z 2016, przebitka z obrazem pojawia się na słowa o wywiezieniu rodziny Diatłowickich w kwietniu 1940 na Wschód: ,,No i do pociągu, dwie godziny na spakowanie się". Notabene Małgorzata Kozera-Topińska, która dokonała montażu materiału do formy notacji, zaprosiła Jamiołkowską do współpracy nad materiałem wizualnym do przebitek, ponieważ znała jej pracę dyplomową z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – projekt oprawy graficznej klasycznej książki dla dzieci „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego (https://www.behance.net/ajamiolkowska; dostęp 21.08.2020).
Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 21 cm, szerokość: 27.9 cm
Technika
ołówek
Tworzywo / materiał
grafit, papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
koniec XVII wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
XVIII wiek
Muzeum Zamkowe w Malborku
XX wiek
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna