Kufel
koniec XVII wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Ryciny
Plan twierdzy Głowa Gdańska, usytuowanej na Żuławach, w miejscu rozwidlenia Wisły na Wisłę Gdańską i Szkarpawę; o orientacji południowo-wschodniej. Pochodzi z opublikowanego w 1696 roku w Norymberdze dzieła Samuela Pufendorffa (1632-1694) De Rebus a Carolo Gustavo ... gestis commentariorum libri septem, opowiadającego o czynach militarnych władcy Szwecji, Karola X Gustawa Wazy.
Twierdza ta została zajęta przez armię szwedzką w pierwszej połowie 1656 roku i w czasie „Potopu” pełniła ważną funkcję strategiczną. Była miejscem kontroli handlu nadwiślańskiego i stanowiła bazę wypadową w walkach z Gdańskiem. Szwedzi po zdobyciu Gdańskiej Głowy rozbudowali znacznie jej umocnienia i obsadzili w niej silną załogę, dowodzoną przez gen. Mikołaja Dankwarta Lillienströma. Władze Gdańska w latach 1656–1657, wespół z wojskami królewskimi, podejmowały akcje militarne mające na celu odbicie z rąk okupanta twierdzy, jednakże były one bezskuteczne. Dopiero skoncentrowany atak wojsk sprzymierzonych (oddziały gdańskie, wojska cesarskie i koronne) doprowadził do poddania się załogi szwedzkiej w Głowie Gdańskiej 22 grudnia 1659 roku. Szczegółowy opis jej oblężenia i zdobycia podaje Peter Voget w dziele Vahrhaftiger und gründlicher Bericht von Belagerung und Eroberung der Haupt-Schantze, Danzig 1661 oraz Reinhold Curicke w pracy Der Stadt Danzig historische Beschreibung, Amsterdam und Dantzigk 1687.
Rycina ukazuje sytuację z drugiej połowy 1659 roku, z okresu poprzedzającego kapitulację Szwedów w tym rejonie. Przedstawia topografię twierdzy zbudowanej w trójkącie pomiędzy dwoma ramionami Wisły i jej wodno-ziemne umocnienia obronne typu holenderskiego.
Dla uczczenia zwycięstwa nad Szwedami i ich wyparcia z Gdańskiej Głowy, Rada Gdańska, przy znacznym współudziale obywateli Gdańska, wybiła srebrny medal okolicznościowy według projektu Jana Höhna mł.
dr Justyna Lijka
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 35 cm, szerokość: 39,2 cm
Rodzaj obiektu
grafika, druk ilustracyjny
Technika
miedzioryt
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
koniec XVII wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
1799
Muzeum Zamkowe w Malborku
1910
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna