
Miseczka na datki Chewry Kadiszy
1765 — 1766
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Duża porcelanowa misa dekorowana stylu famille rose. Famille rose to francuski termin oznaczający przynależność do określonej grupy porcelany chińskiej. W tym przypadku jest to tzw. rodzina różowych, czyli wyroby dekorowane naszkliwnymi farbami z przewagą odcieni różu i purpury. Chińczycy określali je jako yangcai - „obce kolory”. Zaczęły być używane w chińskich manufakturach do zdobienia porcelany na przełomie lat 20. i 30. XVIII wieku. Najwyższy poziom artystyczny wyrobów w typie famille rose osiągnięto w wytwórniach Jingdezhen w okresie Yongzheng (1722-1735).
Niezwykle wdzięczna dekoracja naczynia obejmuje w przeważającej mierze różnorodne motywy floralne wzbogacone scenkami rodzajowymi. Wewnętrzną krawędź misy obiega stylizowany pas ornamentalny w formie lambrekinu o motywach owocu granatu i główki berła ruyi. Dno naczynia zdobi kompozycja floralna ujęta trzema podłużnymi kompozycjami o powtarzających się motywach kwiatowych. Ścianki zewnętrzne naczynia zostały udekorowane kwitnącymi lotosami na lekko pofalowanej powierzchni jeziora oraz rozległymi, pełnymi przepychu kwitnącymi peoniami i hortensjami, pomiędzy nimi zaś, za ozdobną balustradą ukazano dworską scenę w ogrodzie.
Wilanowski obiekt jest przykładem porcelany wyprodukowanej z przeznaczeniem na rynek europejski. W połowie XIX wieku zdobił Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 24,0 cm, szerokość: 54,5 cm
Technika
kobalt, złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1765 — 1766
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1799
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1175 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna