Strzelcy piesze Krakowskie =Chasseurs a pied de Cracovie
grafika barwna
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Grafika
Strzelcy piesze Górnicze = Le Chasseur a pied de mineurs
Grafika przedstawiająca na pierwszym planie dwóch żołnierzy przy ziemnym nasypie. Po lewej stronie w mundurze granatowym z karmazynowymi wypustkami, z szablą u boku, w pozycji klęczącej do strzału ze strzelby, drugi w postawie kroczącej odziany w granatową wołoszkę podszytą karmazynową tkaniną, uzbrojony w szablę i strzelbę. W tle drzewa.
8 Batalion Strzelców Korpusu Górniczego to ochotnicza polska formacja wojskowa powołana w czasie powstania listopadowego. Oddział został utworzony w styczniu 1831 w województwie Sandomierskim i Krakowskim. Batalion brał udział w walkach pod Puławami 26 lutego i 2 marca 1831 r.
Grafika z cyklu Ubiory Wojska polskiego z roku 1831 wykonana na podstawie rysunków Jana Feliksa Piwarskiego (1794-1859 malarza i grafika, kustosza Gabinetu Rycin przy Uniwersytecie Warszawskim, profesora Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, uważanego za jednego z pierwszych polskich litografów. Piwarski był naocznym świadkiem zrywu powstańczego w Warszawie. Autorem ryciny jest Fryderyk Krzysztof Dietrich (1779-1847), grafik pochodzenia niemieckiego, od 1819 r. związany z Polską. Przez wiele lat prowadził w Warszawie wraz z synem sztycharnię, której prace ceniono za wysoki poziom artystyczny. Cały cykl obejmował 30 rycin, które Dietrich własnoręcznie kolorował z pomocą syna, później także sztycharza. Gazeta Warszawska z 1831 r. informowała, że "Pan Dietrich rozpoczął wydanie żądanych powszechnie za granicą wyobrażeń strojów naszego wojska”. Ryciny były sprzedawane u Antoniego Dal Trozza w Warszawie, zaś Dietrich dedykował je w dowód uszanowania generałowi Janowi Zygmuntowi Skrzyneckiemu.
Przejęto po Lubomirskich z Przeworska.
Lit: H. Widacka, Dietrichowie rytownicy warszawscy, Warszawa 1989.
dr Daniel Reniszewski
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
grafika/rysunek
Technika
litografia podmalowana
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
decyzja administracyjna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum - Zamek w Łańcucie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna