Pamiątki związane ze szkolnictwem i harcerstwem lubelskim 1918–1944 Muzeum Narodowe w Lublinie

Obiekty

ML/H/F/19/4 - Do fotografii pozuje grupa kilkunastu dziewcząt wraz z ich opiekunką stojącą na skraju grupy po lewej stronie oraz mężczyną w kapeluszu pośrodku. Dziewczęta ubrane są w płaszcze, część ma nakrycia głowy - berety. Stoją na chodniku przed dużą witryną sklepu. Nad wejściem umieszczony duży szydl złożony z białych liter: LOPP.

1937 — 1397

Muzeum Narodowe w Lublinie

ML/H/F/19/3 - Wykonana podczas szkolenia Ligi Obrony Powietrznej Państwa z prof. Morelówną i instruktorem W. Stepanowem. Dziewczęta stoją przed budynkiem na schodach na tle drzwi. Ubrane w płaszcze, niektóre mają na głowach berety. Przez ramię kazdej uczennicy przewieszona na pasku maska przeciwgazowa. Fotografia oderwana od karty, widoczne resztki niebieskiego papieru i kleju. Na odwrociu opis: data 6 kwietnia 193... oraz spis nazwisk.

1938

Muzeum Narodowe w Lublinie

ML/H/F/19/2 - Na fotografii pozuje 16 dziewcząt - uczennic gimnazjum z trójką nauczycielek. Pośrodku stoi m.in. Irena Krzeczkowska. Dziewczęta ubrane sa w stroje ludowe: pasiaste spódnice, kamizelki, korale. Niektóre mają na głowach wianki z kwiatów. Stoją na chodniku przed budynkiem na tle czarnych, zakończonych łukiem drzwi. Dziewczęta w pierwszym rzędzie kucają.
Fotografia wykonana z okazji 35. lecia Gimnazjum H. Czarnieckiej w Lublinie.

Muzeum Narodowe w Lublinie

ML/H/F/19/1 - Na fotografii pozuje 16 dziewcząt - uczennic gimnazjum. Ubrane sa w stroje ludowe: pasiaste spódnice, kamizelki, korale. Niektóre mają na głowach wianki z kwiatów. Stoją na chodniku przed budynkiem na tle czarnych, zakończonych łukiem drzwi.
Fotografia wykonana z okazji 35. lecia Gimnazjum H. Czarnieckiej w Lublinie.

Muzeum Narodowe w Lublinie

ML/MART/627 - Dwustronny sztandar Drużyny Harcerskiej Gimnazjum Żeńskiego Wacławy Arciszowej w Lublinie. Jedwab w kolorze kremowym i amarantowym. Na stronie kremowej wyhaftowany krzyż harcerski i napis

Sztandar Drużyny Harcerskiej Gimnazjum Żeńskiego Wacławy Arciszowej

1939

Muzeum Narodowe w Lublinie

ML/MART/272 - Tarcza szkolna z liczba 520 noszona na mundurku szkolnym przez Irenę Kwiatkowską

Tarcza szkolna

1930 — 1939

Muzeum Narodowe w Lublinie

ML/MART/327 - Krzyż harcerski 4-ramienny wykonany z metalu, na środku lilijka harcerska, krzyż otaczają liście wawrzynu; napis na bocznych ramionach

Krzyż harcerski Aleksandra Popiela

1918 — 1939

Muzeum Narodowe w Lublinie

ML/MART/186 - Nasz Przewodnik - miesięcznik obrazkowy dla dzieci szkolnych, pisemko dziecięcych bractw abstynenckich pod redakcja ks. Józefa Janiszewskiego w Poznaniu, rocznik miał 50 stron, druk od lewej do prawej,

Nasz Przewodnik - miesięcznik obrazkowy dla dzieci szkolnych

Janiszewski, Józef

Muzeum Narodowe w Lublinie

ML/MART/180 - Przedwojenny elementarz do j. polskiego (s. 19-68), z odręcznymi notatkami.

Przedwojenny elementarz

1918 — 1939

Muzeum Narodowe w Lublinie

ML/H/F/1400 - Kobieta zwrócona w lewą stronę. Ubrana w bluzkę z długim rękawem w paski. Włosy zaczesane do góry, upięte w kok. Tło gładkie, ciemnoszare. Na rewersie odręczna notatka ołówkiem:

Portret Marii Papiewskiej

Muzeum Narodowe w Lublinie

ML/H/F/267 - Fotografia wykonana w atelier na tle panelu z kotarą, na podłodze dywan. Do zdjęcia pozuje 12 osób: 8 kobiet i 4 mężczyzn. Od lewej siedzi Władysław Kunicki, przy stoliku Romana Zapasiewicz, za stolikiem Tołwiński, obok z prawej Józefa Kunicka, z lewej Rennard.
Fotografia naklejona na tekturę w odcieniu szarej zieleni.
Na odwrociu nazwiska niektórych osób wypisane ołówkiem.

Nauczyciele Gimnazjum Żeńskiego Władysława Kunickiego

ML/H/4448 - Czapka absolwentki

Czapka uczniowska Arciszanki

Gimnazjum Wacławy Arciszowej

1928

Muzeum Narodowe w Lublinie

ML/H/4155 - Czasopismo „Polska Macierz Szkolna”, nr 5-6 z 20 lipca 1918 r. Miesięcznik wydawany w Warszawie poświęcony sprawom oświaty. Druk w miękkiej oprawie, tekst w dwóch kolumnach rozmieszczony na 50 numerowanych stronach. Na okładce w nagłówku tytuł czasopisma. Poniżej dane adresowe redakcji oraz reklamy w ozdobnych ramkach. Na pierwszej stronie powtórzony tytuł. Poniżej nazwisko redaktora oraz niewielka grafika z alegorią P.M.S. Zawartość: sprawozdania z działalności wydawcy (m. in. o działalności Koła Miejskiego P.M.S. w Lublinie) oraz artykuły o tematyce oświatowej (w tym o potrzebie reformy szkół żeńskich). Większość tekstów podpisana nazwiskami autorów.

Czasopismo Polska Macierz Szkolna

Polska Macierz Szkolna

1918

ML/H/4152 - Nakrycie głowy charakterystyczne dla

Czapka uczniowska Arciszanki

Gimnazjum Wacławy Arciszowej

1940

Muzeum Narodowe w Lublinie

ML/H/3986 - Świadectwo wydrukowane na dużym arkuszu papieru składanym na dwie części. Z lewej strony dokument wypisany w języku rosyjskim, z prawej w języku polskim. Obie części połączone roślinną bordiurą. Druk w kolorze czarnym, miejsca wykropkowane wypisane czarnym atramentem. Na dole data: 2 czerwca 1906 r. oraz podpisy Marii Papierwskiej i Jadwigi Majewskiej. Przez środek na zgięciu przeciągnięty cienki sznureczek.

Świadectwo ukończenia kursu

Zakłady graficzne J. Pietrzykowskiego