Młockarnia
scena rodzajowa
1927
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Europejscy klasycy nowoczesności
Władysław Skoczylas kształcił się zarówno w malarstwie, między innymi u Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego, jak i rzeźbie, w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule, a później w pracowni Konstantego Laszczki. Najbardziej znany jest jako czołowy reprezentant drzeworytnictwa warsztatowego w latach dwudziestych XX wieku.
W kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie znajdują się akwarele Skoczylasa. Jedna z nich zatytułowana W polu, namalowana około 1920 roku, została zakupiona do zbiorów w 1960 roku. Jest to okres, w którym w centrum zainteresowań formalnych artysty znalazła się wielobarwna gama kolorystyczna, wykorzystywana do dzieł o wyraźnym charakterze dekoracyjnym. Typowym przedstawieniem w jego pracach były zmonumentalizowane wizerunki dziewcząt ze wsi odnoszące się do ikonografii ludowej. Wśród dzieł Skoczylasa o podobnej tematyce można wymienić W polu. Kopanie buraków z 1933 roku.
Akwarela znajdująca się w Szczecinie pokazuje scenę pracy w polu trzech kobiet. Pierwsza z nich jest przykucnięta i trzyma w wyciągniętych rękach rośliny. Druga, znajdująca się pośrodku kompozycji, zwrócona jest w lewo i ma uniesione do góry ręce. Ten gest można interpretować na wiele sposobów, zarówno jako etap wykonywanej pracy, jak i gestykulację w trakcie rozmowy z kimś spoza kadru. Trzecia kobieta nachylona jest nad ziemią. Ponad nimi widoczne jest zbocze pagórka, które prawie łączy się z chmurami. Wszystko ukazane zostało plamami w wyrazistych barwach przerwanymi niezamalowanymi partiami papieru – nie są to jednak ślady nie dokończenia dzieła, lecz świadomie wykorzystywane elementy kompozycji. Ustawienie kobiet, a także sposób kładzenia farby ma charakter półkolisty, co sprawia, że odczuwana jest cykliczność wykonywanej pracy.
Beata Małgorzata Wolska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 35 cm, szerokość: 50 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1927
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1935
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1938
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna