List do Ireny Rybczyńskiej
1943-09-07
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Listy Arnolda Majorka z 1943 roku
List siódmy Arnolda Majorka do Ireny Rybczyńskiej, z Chylic, na dwóch kartkach (bifolium), zapisane trzy strony. Dopiski wskazujące kolejność listu w korespondencji – ręką adresatki.
Pełna treść:
Kochanie,
dziękuję za list. Sądziłem, że się zobaczymy. Oczekiwałem Cię przez te 3 dni (dzisiaj środa) na stacji – na próżno. Jednocześnie: Mama nie daje znać o sobie, więc jestem trochę smętny. W ogóle nuda wobec niepogody i braku zajęcia, poza lekcjami, które dzięki usilnym staraniom Wald[emara] redukuje się ad minimum.
Nic się szczególnego nie dzieje ani na zewnątrz, ani wewnątrz. Przejechał mnie dzisiaj z wielkim impetem jakiś zwariowany rowerzysta. Jechał z taką szybkością, że zderzywszy się ze mną, odrzucił mnie na kilka metrów. Wpadłem gwałtownie na parkan, na szczęście poza ogólnym wstrząsem i nieznacznymi zadrapaniami innych obrażeń nie odniosłem. Podarł mi tylko fatalnie koszulę (fatum jakieś z tymi koszulami, a Ty śmiejesz się, że ja fatalista!), więc znowu kłopot gospodarski.
A niechże to diabli porwą! Żeby to człowiek miał przynajmniej żonę! Jakiż to wspaniały przyrząd do reperacji bielizny i innych domowych robótek!
Boli mnie głowa od tego „ogólnego wstrząsu” i ręka także.
Więc wybacz nieporządne pismo i traktuj ten list jako list człowieka świeżo przejechanego przez rower. Nie chcę jednak zwlekać z pisaniem do Ciebie, bo obawiam się, że znowu zastosujesz sankcje i pozwolisz mi długo czekać na Twój list.
Bywaj!
Ściskam Twoje łapki
a
oprac. Przemysław Kaniecki; transkrypcja listu: Marta Kapełuś
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja
Technika
rękopis
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1943-09-07
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1943-08-10
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1943-07-19
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna