Marienwerder | Kwidzyn
Grafika
1855
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Sztuka i rzemiosło artystyczne (Zamek w Kwidzynie)
Rycina pt. „Das alte Schloss und die Domkirche in Marienwerder” („Stary zamek i katedra w Kwidzynie”) przedstawia widok założenia sakralno-warownego od strony północno-zachodniej. Autorstwo przypisywane jest znanym i cenionym artystom, a przede wszystkim rytownikom, którzy prowadzili pracownię artystyczną pod nazwą Atelier Gebrüder Ritter und Riegel. Należeli do nich m.in. Lorenz Ritter (1832-1921) — autor rytu i Johann Georg Riegel (1833-1904). Natomiast wydawcą i drukarnią była firma Ernst & Korn z Berlina, prowadzona w tym czasie przez Wilhelma Ernsta (1814-1894) oraz Heinricha Korna (1829-1907). Grafika opublikowana została w renomowanym czasopiśmie branżowym dotyczącym budownictwa i architektury, a precyzyjniej w odrębnym tomie ilustracyjnym, pt. „Atlas zur Zeitschrift für Bauwesen”, Jg. 28, H. 1-12 (1878) Blatt 18.
Zasadniczą treścią kompozycji ilustracji jest część zamkowa czternastowiecznego zespołu katedralno-zamkowego, ujęta od strony Doliny Wisły w otoczeniu bujnej zieleni oraz fragmentarycznie ukazanej zabudowy miejskiej. Tłem dla ekspozycji architektury jest pochmurne niebo.
Weduta ze względu na realistyczne, detaliczne oraz precyzyjne opracowanie o znacznych wartościach artystyczno-estetycznych posiada także charakter dokumentalny. Stanowi ważne źródło dla badań nad architekturą średniowiecznego zamku i jego późniejszych przemian w zakresie m.in. bryły, formy, kompozycji czy dekoracji architektonicznej. Co ważne, jest to jedno z ostatnich przedstawień ikonograficznych prezentujących część zamkową sprzed prekursorskich prac restauratorskich, których ostatni i najistotniejszy etap nadzorowany przez radcę budowlanego Gustava Reicherta (1831-1908) miał miejsce w 1874 roku. W ich wyniku m.in. przeprowadzono prace przy wszystkich elewacjach warowni, a przede wszystkim podwyższono wcześniej uszkodzone i rozebrane wieże narożne, zamykając je wysokimi dachami namiotowymi, oraz zrekonstruowano szczyty schodkowe i dach wieży studziennej. W wyniku tychże prac zamek uzyskał wygląd, który do dnia dzisiejszego jest aktualny.
Łukasz Rzepczyński
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 16 cm, szerokość: 21 cm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
staloryt
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1855
Muzeum Zamkowe w Malborku
1906
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1930
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna