Sprzedaż konia

scena rodzajowa

Józef Chełmoński to jeden z najważniejszych reprezentantów polskiego realizmu, który najchętniej przedstawiał codzienność wsi. Kształcił się w Monachium pod kierunkiem Hermanna Anschütza i Alexandra Strähubera. W stolicy Bawarii zaprzyjaźnił się z przedstawicielami tamtejszego środowiska, przede wszystkim ze Stanisławem Witkiewiczem, Józefem Brandtem, Maksymilianem Gierymskim i Adamem Chmielowskim. Obraz Sprzedaż konia został namalowany po powrocie do Polski z Paryża, gdzie artysta mieszkał od 1875 roku. Stworzył to płótno dla kolekcjonera, hrabiego Ignacego Milewskiego. Scena rozgrywa się na placu targowym w niewielkiej miejscowości. Przestrzeń, w której prowadzona jest wielowątkowa narracja, została rozciągnięta w sposób panoramiczny. Obraz przedstawia biegnącego mężczyznę przytrzymującego gniadego konia. Dynamiki dodaje upadająca na dłonie postać, a także człowiek uciekający przed zwierzęciem. Wszystkiemu przygląda się grupa mężczyzn. Lewa strona płótna jest znacznie bardziej zagęszczona niż prawa, na której widać dachy domostw. Obraz przedstawiający pewną dramatyczną sytuację w konkretnych okolicznościach ukazuje fascynację witalnością zwierząt i związanych z nią ludzi.

Beata Małgorzata Wolska

Sygnatura: na recto u dołu z prawej; JÓZEF CHEŁMOŃSKI 1888 | we wrześniu

Chełmoński, Józef (1849–1914)

cały obiekt: wysokość: 71 cm, szerokość: 118.5 cm